Белоглави суп (Gyps fulvus) је ретка врста орла лешинара, импозантне величине, распона крила до 3 м. Просечна тежина птице износи између 8 и 9 кг, а поједине јединке могу достићи тежину од 11 кг. Женка, крајем јануара или почетком фебруара, носи само једно јаје и на њему леже оба родитеља осам недеља. Гнежђење се обавља углавном на кречњачким стенама. Гнежђење је групно и образују се колоније, ретко изоловани парови. Излегли младунац остаје на гнезду, пре првог лета, око четири месеца. Супови полно сазревају са око 5 година.
Улога белоглавог супа у ланцу исхране у екосистему је јединствена и незаменљива, искључива храна су му угинуле животиње, чиме спречава ширење зараза и на тај начин чини “природну рециклажу”.
Ова ретка врста је пре двадесетак година била пред изумирањем. 1990. године, на територији увачких језера преживело је само 7 јединки белоглавог супа. 1994. године основан је Фонд за заштиту птица грабљивица „Белоглави суп“ и отворено хранилиште Манастирина на које се од тад континуирано износе тела угунулих животиња и кланични отпад. Годишње се у „ресторан“ белоглавих супова у природи изнесе преко 50 тона хране.
Захваљујући томе, бројност белоглавих супова се повећала на 67 гнездећих парова, односно око 300 јединки. Тако је колонија ове јединствене врсте птице постала највећа на Балкану и једна од већих у Европи.
- Home /
- Природа /
- Резерват Увац /
- Белоглави суп